Masz tyle lat na ile się czujesz – czy na pewno?

Ćwiczenia dla każdego w każdym wieku

Pewnie zastanawiasz się, czy wiek metaboliczny różni się czymś od wieku rzeczywistego? Dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej. Czym on tak naprawdę jest i od czego zależy?

Otóż wiek metaboliczny to biologiczny stan naszego organizmu. Jest to niejako obraz organizmu oraz przedstawienie stanu jego kondycji i zdolności do regeneracji. Jednocześnie jest to ukazanie poziomu metabolizmu – im starszy wiek metaboliczny, tym niższy metabolizm i przemiana materii.
Co jest potrzebne do obliczenia wieku metabolicznego?

Ćwiczenia dla każdego w każdym wieku

Aby poznać swój wiek metaboliczny potrzebny jest przede wszystkim wiek rzeczywisty, a także waga oraz budowa ciała (waga mięśni, ilość wody, którą nasz organizm gromadzi, a także ilość tkanki tłuszczowej zawartej w organizmie).

Ćwiczenia dla każdego w każdym wieku

Gdzie mogę określić skład masy ciała?
W celu dokonania dokładnych pomiarów składu masy ciała należy udać się do dietetyka – u niego możemy dowiedzieć się wszystkiego o tym, czego brakuje organizmowi oraz jakie należy podjąć kroki, aby zmienić swoje ciało i nawyki żywieniowe na lepsze. Jednak skład masy ciała można wykonać również w siłowniach (sieciówkach i innych większych fitness klubach). Tam można skorzystać z między innymi takich urządzeń jak TANITA.
Kto powinien wykonać powyższą analizę?
Skład masy ciała może wykonać każdy. Jednak najbardziej zalecany jest dla osób, które pragną zmienić swoje ciało – dla tych, którzy regularnie ćwiczą lub chcą zmienić swoją wagę (zarówno zrzucając zbędne kilogramy, jak i je mnożąc). Dzięki takiemu pomiarowi możesz regularnie sprawdzać zawartość procentową oraz kilogramową zarówno tłuszczu, wody, kości, jak i mięśni. W taki sposób możesz kontrolować swoje postępy i wyznaczać konkretniejsze cele na przyszłość.

Jaki powinien być mój wiek metaboliczny?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego ile masz aktualnie lat i jaki wiek metaboliczny został odczytany z urządzenia. Jeśli twój wiek metaboliczny jest wyższy od twojego prawdziwego wieku niestety musisz popracować nad przemianą materii. Jeśli natomiast wiek metaboliczny jest niższy – gratuluję!

Co zrobić, gdy mój wiek metaboliczny jest za wysoki?
W takim przypadku to najlepszy czas na zmianę diety! Zrezygnuj z fast foodów, dużej ilości cukru zarówno w jedzeniu (przekąskach), jak i piciu (sokach i napojach). Ponadto warto zamienić białe pieczywo na ciemne – tak samo należy postąpić z makaronami. Co więcej, aktywność fizyczna powinna stać się twoim hobby – treningi cardio oraz siłowe zmienią proporcje tłuszczu, wody i mięśni w twoim organizmie.

Ćwiczenia dla każdego w każdym wieku
Co wpływa na podwyższenie wieku metabolicznego?
Przede wszystkim otyłość. Oprócz tego nadciśnienie tętnicze również ma swój udział. Aby utrzymać wiek metaboliczny w dobrym stanie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na swoją dietę oraz aktywność fizyczną. Warto również odpowiednio się nawadniać i wysypiać oraz starać się unikać stresujących sytuacji. Warto sprawdzić skład swojego ciała, póki jesteśmy jeszcze w stanie w miarę szybko dokonać odpowiednich zmian. Pamiętajmy, zdrowie jest najważniejsze!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *