Kto z nas nie lubi leniwych wieczorów z paczką chipsów lub popcornem do filmu? Spotkań ze znajomymi z niezdrowymi przekąskami lub grzańca w zimowe popołudnie?
Gdy nie zadzwoni budzik śniadania w Fast foodzie? Każdy ma gorsze dni i swoje przyzwyczajenia. Cola zamiast wody, przetworzone jedzenie, wszechobecny cukier i ulepszacze smaków. A gdyby tak zastąpić to wszystko zdrowymi nawykami? Zacząć dbać o siebie również od środka? Zwracać uwagę na to co się je i jak na to reaguje nasze ciało?
Na początek, aby organizm zaczął lepiej spalać tłuszcze i dobrze funkcjonować należy zwrócić uwagę na systematyczność posiłków. Najlepiej jadać je co około 3-4 godziny – organizm szybko się do tego przyzwyczaja i sam upomina się o dostarczenie kolejnej porcji pokarmu. Taka systematyczność pomaga również na wypracowanie lepszego metabolizmu.
Następnie, aby zacząć się przyzwyczajać do zdrowych nawyków warto zamieniać dotychczasowe przyzwyczajenia stopniowo. Na przykład na początek zacząć od jednego zdrowego posiłku dziennie (warto zacząć od śniadań, gdyż są najważniejszym posiłkiem dając energię na całe przedpołudnie, jednocześnie zapobiegając spożyciu zbyt dużej ilości kalorii w drugiej połowie dnia). Później należy szukać zdrowszych zamienników dla innych posiłków (na początek zamienić białe pieczywo na ciemne oraz jasne makarony na razowe).
Kolejnym ważnym krokiem jest zrezygnowanie z fast foodów, słodkich napojów gazowanych oraz soli. Niby nieduży krok, ale dla niektórych bardzo trudny do pokonania. Uzależnienie od cukru bywa często porównywane z uzależnieniem od środków odurzających. Dlatego należy powoli zacząć je ograniczać. Oczywiście nie popadajmy w paranoje – każdemu należy się chwila wytchnienia i tzw. cheat meal – jednak należy zwracać uwagę, żeby nie pojawiał się zbyt często – po opanowaniu chęci podjadania raz w tygodniu będzie wystarczający.
Pamiętajmy o wysypianiu się! Przeznaczajmy na to około 8 godzin. Przy optymalnym czasie snu organizm zacznie się szybciej regenerować, przy jednoczesnym poprawieniu samopoczucia i dostarczeniu nowej porcji energii do pracy.
Gdy nasz organizm przyzwyczai się już, że nie dostaje tak dużego zapasu słodkości sam odzwyczai się od chęci ich przyjmowania. Wtedy nastąpi dobry czas na podjęcie kolejnych kroków. Przede wszystkim – słodkie napoje należy zastąpić wodą lub herbatą (najlepsza to zielona lub czerwona). Przeciętny dorosły powinien wypijać około 2-3 litry wody dziennie!
Pamiętajmy również o tym, że zdrowe jedzenie nie musi być drogie – wszystko zależy od chęci i podejścia do kwestii jedzenia. Owoce i warzywa to najlepsze, a zarazem najzdrowsze przekąski. Pieniądze zaoszczędzone z fast foodów i słodyczy warto przeznaczyć na zdrowsze składniki, natomiast podstawowe elementy codziennej diety i tak każdy z nas używa na co dzień. Dlatego wszystko zależy od motywacji i samozaparcia – systematyczność, zdrowsze i pełne wartości odżywczych posiłki oraz częste picie wody to 2/3 sukcesu w drodze do pięknej sylwetki i zdrowego ciała. Zawsze natomiast trzeba pamiętać o aktywności fizycznej, która staje się dopełnieniem sukcesu.