Zdrowy zamiennik słodkich jogurtów

Zdrowe jogurty

Ile z nas, gdy nie ma czasu na ugotowanie pożywnego posiłku, sięga po jogurt smakowy? Zazwyczaj jest to najszybsza przekąska i najlepsze rozwiązanie na zjedzenie czegokolwiek w ciągu dnia.

Nie twierdzę, że jest to w pełni złe rozwiązanie, ponieważ lepsze to, niż bycie na tak zwanej „głodówce” przez cały dzień. Często sięgamy po jogurty z dodatkiem musli, czy owoców – bo takie są zdrowsze i bardziej fit. Czy ktokolwiek z nas zwrócił uwagę na skład takich produktów?

Zdrowe jogurty
Zdrowe jogurty

Zamiast jogurtu i mleka w składzie takich jogurtów jest mleko pasteryzowane lub mleko odtłuszczone (czyli w obydwu przypadkach przetworzone). W mało którym jogurcie na pierwszym miejscu możemy znaleźć zwykłe mleko lub jogurt.

Podczas gdy jogurt reklamowany jest jako ten z naturalnym musli, kawałkami owoców, bądź dodatkiem naturalnego dżemu, tak naprawdę posiada znikome ilości tychże „zdrowszych” składników – zazwyczaj oscylują w granicach 3% składu całego jogurtu. Jeśli jakiś szczęśliwiec znajdzie kawałki owoców i będzie pewien, że to są akurat one, to śmiem stwierdzić, że wygrał los na loterii! Zazwyczaj zamiast kawałków owoców w składzie możemy znaleźć „wsad owocowy”, który jest skonserwowanym owocem (lub jego częścią) z ogromną ilością cukrów prostych. Dodatki zbóż – jak pięknie wyglądają na opakowaniu! Pszenica (najmniej wartościowa), żyto, owies, proso i podobne, podczas gdy tak naprawdę znajdujemy w naszym jogurcie głównie… pszenicę.

Cukry, wszędzie cukry! Jeśli wybierasz jogurt owocowy, czy o rozmaitych smakach słodkich deserów, musisz być świadomy, że w składzie takiego jogurtu znajdziesz najwięcej cukrów! Ich nadmiar w codziennej diecie objawia się odkładaniem w organizmie i zwolnieniem metabolizmu, co w konsekwencji podwyższa nasz wiek metaboliczny i spowalnia przemianę materii. Ponadto czujemy się gorzej i od jego nadmiaru uzależniamy się od cukru pragnąc go coraz więcej w swojej codziennej diecie.

Ponadto nieodzownym elementem każdego jogurtu są modyfikowana skrobia kukurydziana, żelatyna i emulgatory kwasowości. Niestety wszystkie te składniki to sama chemia, która używana jest po to, aby przedłużyć termin ważności produktu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie swojego własnego jogurtu z naturalnych i pewnych składników. Jeśli chcemy zabrać go ze sobą na uczelnię, do pracy, bądź w podróż wystarczy włożyć do ładnego słoiczka albo pojemniczka. Obecnie można znaleźć specjalne plastikowe kubeczki, w których jeden pojemnik jest stworzony do przechowywania jogurtu, a drugi – nałożony nad nim – do wsypania własnego musli lub owoców.

Jak przygotować swój własny, zdrowy jogurt z dodatkami? Zależy na co masz ochotę – czy będą to kawałki ulubionych owoców, dżem z domowej spiżarni, czy wcześniej przygotowana granola. Do jogurtu naturalnego można dodać płatki owsiane (bądź inne – np. crunchy) oraz ulubione owoce pokrojone w kostkę. Można wykorzystać cynamon, a zamiast jogurtu użyć maślanki, bądź chudego twarogu. Ile osób, tyle smaków i pomysłów na przygotowanie idealnego jogurtu. Warto poświęcić chwilę i zrobić swój własny jogurt smakowy, którego skład będziemy znali na wylot, niż kupić w sklepie gotowy, przetworzony, bazujący na cukrze deser mleczny.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *