Zalety leśnych wędrówek

Wędrówki po lesie

W czasach, gdy wielkie miasta są zatłoczone jak chińskie miasteczka, a w powietrzu wisi smog, przez który nie widać kolejnego skrzyżowania – większość ludzi zastanawia się jaką aktywność zewnętrzną wybrać, żeby móc spokojnie oddychać „świeżym” powietrzem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do lasu!

Dlaczego las? Powodów jest wiele, poniżej kilka z nich:

1. Są ogólnodostępne. To chyba jedna z największych zalet, o których dużo osób zapomina. Lasy to ogromne przestrzenie, które zazwyczaj żyją swoim życiem, bez tak znaczącej ingerencji człowieka, jaką spotyka się w mieście. Dzięki temu można odpocząć w towarzystwie zwierząt, których odgłosy słychać z oddali.

Wędrówki po lesie
Wędrówki po lesie
Wędrówki po lesie
Wędrówki po lesie

2. Duża ilość zieleni, drzew i naturalnie występujących roślin – to za ich sprawą powietrze w lasach jest tak czyste i przyjemne. To idealne rozwiązanie, aby dotlenić się najczystszym powietrzem. Nie ma tu miejsca na zanieczyszczenia, które kojarzą się z życiem miast, a na dodatek rośliny działają antyseptycznie. Co więcej – rośliny (głównie iglaste) pomagają jonizować powietrze, co dobrze wpływa na odporność, układ krążenia, układ nerwowy, a także działa przeciwdziałająca na wszelkiego rodzaju alergię.

Wędrówki po lesie
Wędrówki po lesie

3. Lasy są naturalną aromaterapią! Mamy do czynienia z olejkami głównie z drzew iglastych – sosnowy (ma działanie bakteriobójcze, wykrztuśne oraz udrażniające dla dróg oddechowych), świerkowy (o działaniu antydepresyjnym i przeciwwirusowym) oraz jodłowy (działający antyseptycznie).

4. W lesie możemy spotkać sporo pagórków, wzniesień, polan i wydeptanych ścieżek, które mogą stać się polem przeszkód. Przebieżka między drzewami, bieganie po płaskim terenie, a następnie po pagórkach pozwala zrobić trening interwałowy w naturalnych warunkach. Można zabrać ze sobą pachołki i ćwiczyć ze znajomymi – zawsze to jakaś dodatkowa motywacja.

Wędrówki po lesie
Wędrówki po lesie

5. Dla osób, które mają problem ze stawami lub ich kondycja fizyczna nie jest w dobrej formie – idealnym rozwiązaniem na jakąkolwiek aktywność fizyczną okazuje się być nordic walking. W porównaniu do zwykłego marszu nordic walking wykorzystuje 50% więcej mięśni (aż 90%). Pozwala na spalenie 400-700 kalorii w godzinę, należy jednak pamiętać o prawidłowej postawie. Leśne ścieżki są idealnym miejscem dla takiej aktywności – znikomy ruch, spokój, świeże powietrze i zieleń – czego chcieć więcej?

6. Ponadto wszechobecny w lesie kolor zielony działa uspokajająco i kojąco, natomiast kolor nieba działa relaksująco. Zatem jeśli ktoś jest niespokojny po stresującej pracy warto wybrać się do lasu w celu odprężenia.
Zatem lasy działają nie tylko uspokajająco na organizm, a pozwalają dotlenić go niezwykle czystym powietrzem. Ponadto to idealnie zróżnicowany teren, który pozwoli wykorzystać go do różnych aktywności fizycznych – zarówno do biegania, jeżdżenia na rowerze, spacerów, jak i nordic walking. To tylko podstawowe przykłady, które mogą być poszerzone o dodatkowe formy aktywności – w zależności od potrzeb i kreatywności osoby ćwiczącej. Postarajmy się wykorzystać możliwości tych terenów do maximum!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *