Jak zacząć biegać? Praktyczny poradnik

jak zaczac biegac

Nie wiesz jak zacząć biegać, a codziennie obiecujesz sobie, że w końcu to zrobisz? W tym artykule pomożemy ci rozpocząć bieganie bez wymówek.

Ustal cel biegania

Zanim odpowiemy na pytanie jak zacząć biegać, zastanów się, co jest twoim celem – zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawa kondycji, czy walka ze stresem? Posiadanie określonych zamiarów ułatwia nam pracę nad ich realizacją. Bez względu na to, co chcesz osiągnąć musisz jasno sformułować swoje oczekiwania. Planując swoje cele skorzystaj z reguły SMART, wedle której zamiar twój powinien być:

Specyficzny – Określ, co chcesz osiągnąć, w jaki sposób to zrobisz i dlaczego;

Mierzalny – Określ, ile czasu chcesz biegać, ile planujesz schudnąć, operuj liczbami: 30 min, 5kg);

Atrakcyjny – Pomyśl, o efektach: szczupłe jak Lewandowska nogi, przebiegnięty maraton;

Realny – Nie oczekuj od siebie zbyt wiele, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, to za miesiąc nie przebiegniesz raczej maratonu;

Terminowy – Ustal czas, jaki dajesz sobie na zrealizowania tego celu, np. za dwa miesiące.

Zarezerwuj czas na bieganie

Wydaje się oczywiste, ale wcale takie nie jest. Przypomnij sobie, ile razy zakładałeś już buty, kiedy zadzwoniła przyjaciółka z najnowszymi ploteczkami? Jeśli na stałe wpiszesz w swój grafik godziny przeznaczone na ćwiczenia, będzie Ci łatwiej trzymać się planu. Znajdź odpowiednią dla siebie porę dnia. Jeżeli nie należysz do rannych ptaszków, to nie oczekuj, że nagle zaczniesz wstawać o 5 rano, żeby pobiegać przed pracą.

Opracuj plan treningowy

Bez odpowiednio ułożonego planu ciężko będzie Ci zrealizować twoje cele. Jeśli będziesz trzymał się określonego schematu treningu, to po pewnym czasie bieganie stanie się elementem twojego dnia. Pozwala to zaoszczędzić czas, przed każdym wyjściem nie musisz się zastanawiać, ile masz przebiec i jakie ćwiczenia wykonać przy rozciąganiu. Pamiętaj, żeby nie przeceniać swoich możliwości. Jeśli dopiero zaczynasz, bieg przeplataj z marszem. Nie narzucaj sobie szybkiego tempa – zadyszka, którą złapiesz podczas treningu może Cię skutecznie zniechęcić. W pierwszym tygodniu twoje treningi powinny trwać około piętnastu minut, czas ten stopniowo wydłużaj w kolejnych tygodniach. Nie musisz biegać codziennie, trzy dni w tygodniu wystarczą. Pamiętaj, że w bieganiu ważną rolę odgrywają również mięśnie – przerwach od treningów wykonuj ćwiczenia wzmacniające.

bieganie

Ubierz się odpowiednio do biegania

Zadbaj o wygodny i niekrepujący ruchów strój sportowy. Niewygodne spodnie, za krótka koszulka, spod której wylewa się „oponka” mogą skutecznie odciągać Cię od treningu. Pamiętaj również o odpowiednich butach. Nie musisz wybierać drogich marek, ważne, żeby obuwie było dobrej jakości. Powinno być też dostosowane do powierzchni, po jakiej będziesz biegał. O pomoc w doborze możesz poprosić sprzedawcę w sklepie sportowym.

Zadbaj o odpowiednią dietę

Nie zapominaj o racjonalnym odżywianiu. Twój organizm potrzebuje uzupełnić stracone podczas wysiłku mikroelementy. Postaw na posiłki bogate w białko i węglowodany złożone. Unikaj fast foodów i przetworzonego jedzenia.

Jeśli nie wiesz jak zacząć biegać pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Słabszy trening jest zawsze lepszy od braku treningu. Nie rezygnuj z biegania, tylko dlatego, że masz gorszy dzień. W sporcie najważniejsza jest konsekwencja.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *