Pedometr – co to jest i jak działa?

Pedometr

Nie ukrywajmy, większości z nas aktywność fizyczna kojarzy się z zatłoczoną siłownią lub salą fitness oraz ze zmęczeniem i potem.

Jednak są również rozwiązania dla osób, które marzą o poprawie kondycji, ale nie chcą stać w kolejce do urządzeń lub nie mają czasu i pieniędzy na ćwiczenia z trenerem. Dla takich osób idealnym zamiennikiem są. . . spacery. Długie, szybsze przechadzki również pomogą spalić nadmiar kalorii. Ale skąd wiedzieć ile powinien trwać spacer, jak bardzo ma być intensywny oraz ile kalorii zostało spalone?

Pedometr

Pedometr

Na te wszystkie pytania pomoże nam odpowiedzieć krokomierz (inaczej zwany pedometrem)! Mierzy on przede wszystkim liczbę pokonanych kroków. Jednak to nie jedyna jego funkcja – a wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujemy. W niektórych licznikach kroków wprowadzając masę ciała oraz średnią długość kroków można mierzyć jednocześnie ilość spalanych kalorii! Trening na spacerze – czego chcieć więcej? Gdy ucieknie Ci autobus, a nie spieszysz się na kolejne zebranie warto pokonać trasę do domu na piechotę – wtedy można włączyć muzykę, pedometr i w dobrym nastroju spalać zbędne kalorie.

Pedometr

Licznik kroków pokazuje również dystans, który został przebyty – więc w prosty sposób można obliczyć ilość spalanych kalorii na danej trasie. Ciekawym doświadczeniem byłoby przebycie tej samej trasy w różnym tempie i porównanie ilości spalonych kalorii – to pozwoli na sprawdzenie jaka prędkość naszego spaceru (marszu lub biegu) jest najbardziej efektywna.

Oprócz tego często można zmienić pomiar kroków (spacer) na marsz lub bieg – jest to dodatkowe ułatwienie, a i tak pozwoli nam zmierzyć spalone kalorie. Niektóre krokomierze mają również opcję dodatkową, która odmierza ilość tkanki tłuszczowej.
Te bardziej zaawansowane liczniki kroków często posiadają dodatkowe funkcje takie jak: pulsometr, timer, sygnał dźwiękowy, a także zegarek. Wszystko zależne jest od ceny i wymagań osoby korzystającej z urządzenia.

Krokomierz w telefonie! Czy to prawda? Owszem! Niektóre telefony mają zainstalowane krokomierze, do niektórych należy ściągnąć odpowiednią aplikację, których jest obecnie jest duży wybór. W związku z tym, że telefon mamy zazwyczaj przy sobie, od razu mierzy nam pokonywane kroki, spalane kalorie, a także przebytą trasę!

Pedometr

Jaki krokomierz wybrać? Czy ten z aplikacji na telefonie, czy taki, który przyczepimy do paska od spodni, czy może pedometr w formie zegarka? To wszystko zależy od tego, co bardziej nam pasuje do danej aktywności, stroju, a przede wszystkim: co jest dla ciebie najbardziej wygodne. Istnieje wiele różnych rodzajów krokomierzy – zatem masz w czym wybierać.

Pedometr to ciekawy gadżet dla osób, które chcą popracować nad kondycją, a jednocześnie pragną kontrolować swój dystans, kalorie i ilość kroków na bieżąco. Ponadto wykorzystanie takiego urządzenia działa niezwykle motywująco – gdy go włączysz chcesz, aby pokazał Ci jak najwięcej przebytych kroków i spalonych kalorii – dlatego chodzisz więcej, niż zwykle. Często mówisz sobie: do pełnej setki kroków, w konsekwencji setka zamienia się w większą ilość, co jeszcze bardziej pobudza do działania!

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *