Siłownie zewnętrzne to alternatywa dla tradycyjnych, komercyjnych placówek. Pozwalają na skuteczne budowanie sylwetki bez użycia wolnych ciężarów. Jaki wybierać sprzęt oraz jakich efektów się spodziewać?
Siłownie zewnętrzne to miejsca przygotowane z myślą o treningu w plenerze i rekreacji w każdym wieku. Najczęściej znajdują się na wydzielonym obszarze, który już wcześniej był przeznaczony do celów rekreacyjnych. Siłownie plenerowe spotkamy w centrach nowoczesnych osiedli, obok parków, placów zabaw oraz boisk. Planiści odpowiedzialni za projektowanie przestrzeni unikają miejsc zatłoczonych i podatnych na zanieczyszczenie. Od tradycyjnych i płatnych placówek odróżniają się łatwiejszą dostępnością, brakiem ograniczeń wiekowych oraz gotowością do użytku przez całą dobę. Są bezpieczniejsze, bo nie wymagają wykorzystywania wolnych ciężarów. Wszystko odbywa się za zasadzie eksploatowania maszyn, podciągnięć na drążkach czy aerobiku np. z użyciem skakanki.
Czołowym producentem siłowni zewnętrznych w Polsce jest firma Fit Park, która specjalizuje się w wyposażaniu, projektowaniu i montażu siłowni plenerowych. Proponowane przez tę firmę urządzenia do ćwiczeń spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników tych obiektów. Siłownie zewnętrzne Fit Park to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania, a także odporności na warunki atmosferyczne.
Typowy trening na siłowni zewnętrznej
Trening na siłowni zewnętrznej może wydawać się łatwiejszy od tego, który odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Nie do końca jest to prawda, a to ze względu na brak dostępności wolnych ciężarów na otwartej przestrzeni. Trening w plenerze polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń kalistenicznych, gdzie większą część pracy wykonujemy własnym ciałem. Oprócz nich dostępne są maszyny z doklejoną na boku instrukcją. Przedstawiamy popularne ćwiczenia, jakie wykonamy odwiedzając siłownie zewnętrzne.
Jazda na orbitreku to podstawowe ćwiczenie, które pozwoli się rozgrzać. Polega na pedałowaniu w pozycji stojącej i przypomina jazdę na rowerku. Pozwala na skuteczną aktywację barków, ramion, bioder i nóg.
Przyciąganie na wyciągu górnym jest ćwiczeniem umożliwiającym rozbudowę mięśni pleców. Podczas treningu z jego użyciem angażowane są mięśnie barków, pleców oraz ramion. W trakcie wykonywania należy utrzymać proste plecy, napięte mięśnie, a uchwyty przyciągnąć do siebie jednostajnym ruchem. Zakres powtórzeń to 10 – 12.
Obracanie sterem to ćwiczenie polecane w celach rehabilitacyjnych na mięśnie ramion oraz wzmocnienie obręczy barkowej. Jest proste, bo wymaga jedynie przyjęcia odpowiedniej postawy, złapania za uchwyty i obracania metalowym kołem w dowolną stronę.
Wyciskanie siedząc to ćwiczenie dla osób średniozaawansowanych, które mają już kontrolę nad swoim ciałem i pewnych tego, co robią. Należy usiąść na siedzisku maszyny do wyciskania, chwycić dwa uchwyty i jednostajnie odepchnąć je od siebie, prostując ręce. Zakres powtórzeń to 10 – 12.
Podciąganie na drążku jest bardzo charakterystycznym ćwiczeniem dla siłowni zewnętrznej. Do jego wykonania będzie potrzebne sporo siły, dlatego wcześniej powinniśmy trenować pompki, przysiady, brzuszki oraz wykorzystywać maszyny do treningu pleców. Wymagana jest odpowiednia koordynacja ruchowa i właściwe zrozumienie ruchu. Zakres powtórzeń to 3 – 10.
Zalety treningu outdoorowego w lecie oraz zimie
Ćwiczenie w outdoorze jest możliwe zarówno w lecie, jak i w zimie. Trening w takim miejscu wykonamy za darmo, o każdej porze dnia. Sprzęt oferowany przez siłownie zewnętrzne pozwala nie tylko budować siłę, mięśnie, ale też prowadzić skuteczną rehabilitację. W porze letniej pozwala ćwiczyć na świeżym powietrzu. Światło słoneczne pozwala na syntezę witaminy D, co w połączeniu z treningiem siłowym zapewnia dobre samopoczucie. Odczuwalna jest też redukcja kortyzolu, którego wysokie stężenie jest przyczyną silnego stresu. To okazja na wypróbowanie czegoś nowego, a dla osób młodszych szansa na wykształcenie koordynacji ruchowej z zastosowaniem ćwiczeń kalistenicznych. Korzyści wynikające z lepszej kontroli ciała są widoczne zarówno w grach zespołowych oraz później na siłowniach tradycyjnych.
Aktywność fizyczna dostosowana do warunków panujących na zewnątrz
Aktywność fizyczna w warunkach panujących na zewnątrz charakteryzuje się dostosowaniem do temperatury. Trening w niskiej temperaturze stanowi niemałe wyzwanie. Niekiedy można porównać go do wzięcia długiego, zimnego prysznica. Z czasem jednak następuje adaptacja do bodźca, jakim jest niska temperatura, przez co wyraźnie stajemy się odporniejsi. Gdy jest ciepło, możemy liczyć na wsparcie promieni słonecznych przyczyniających się do produkcji witaminy D. Jedynym momentem, gdy będziemy zmuszeni odpuścić siłownie zewnętrzne są niesprzyjające warunki pogodowe w postaci silnego deszczu oraz wiatru.