Najważniejsze jest śniadanie

Najważniejsze jest śniadanie

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia to… oczywiście śniadanie! Dlaczego? Ponieważ daje nam energię na cały poranek, a dzięki odpowiedniemu dobraniu składników odżywczych i odpowiedniej ilości zjedzonych kalorii nasz organizm nie potrzebuje przekąsek między posiłkami.

Nie będzie Ci także groziło wieczorne podjadanie, gdy zjesz wartościowe śniadanie! Zalet jest wiele, zatem jeśli go nie jadasz czas najwyższy się do niego przekonać!

Najważniejsze jest śniadanie
Najważniejsze jest śniadanie

Co w przypadku, gdy nie mam czasu na śniadanie? Otóż – gdy wolisz dłużej pospać przygotuj śniadanie wieczorem. Rano wystarczy je tylko odgrzać lub zjeść na zimno w towarzystwie gorącej herbaty (lub wody z cytryną!). Gdy jesteś w podbramkowej sytuacji, ponieważ budzik nie zadzwonił, a spieszysz się – zabierz najpotrzebniejsze składniki i zjedz w pracy! Jednak pamiętaj, żeby śniadanie skonsumować do 2 godzin od przebudzenia. Co prawda najlepiej, aby zjeść pierwszy posiłek około pół godziny po przebudzeniu, jednak należy mieć na uwadze, aby nie przekraczać 2 godzin!

Najważniejsze jest śniadanie
Najważniejsze jest śniadanie

Co najlepiej jeść na śniadanie? Dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy najlepiej sprawdzą się śniadania białkowe – to białko odpowiada za poczucie sytości, a także przyspieszenie metabolizmu. Ponadto kaloryczność pierwszego posiłku powinna być na poziomie aż 500-700 kalorii (najbardziej kaloryczny powinien być obiad – śniadanie plasuje się na drugim miejscu)! Skład pierwszego posiłku powinien zawierać nie tylko dużą ilość białka, ale również błonnika (który jest zawarty w owocach i warzywach) – to on jest odpowiedzialny za zwiększenie uczucia sytości oraz prawidłową pracę jelit. Co więcej, owoce i warzywa są bogatym źródłem witamin i soli mineralnych, które pomagają w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu. Ponadto ważne są również węglowodany – to one odpowiadają za energię, którą dysponujemy od samego rana!

Czego unikać przygotowując śniadania? Przede wszystkim białego pieczywa! Niby dostępne jest na każdym kroku, jednak nie wnosi do naszej diety żadnych dobrych wartości odżywczych. Lepiej zamienić go na ciemne pieczywo – np. razowe. Wykluczyć należy również napoje gazowe i słodzone (w tym soki) – zawierają ogromną ilość cukru, mało witamin, a na dodatek są rozcieńczone. Lepiej zrobić sok samemu – wyciśnięcie kilku pomarańczy da nam świetną dawkę witamin! Serki homogenizowane oraz jogurty smakowe – co prawda zawierają białko, jednak dodatkowo dużą ilość niezdrowych tłuszczy i cukru, które odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych.

Zatem pamiętajmy, że najedzenie się na noc nie jest dobrym rozwiązaniem – wtedy, owszem – rano nie potrzebujemy od razu kolejnego posiłku, co nie znaczy, że jest to dla nas zdrowe! Organizm potrzebuje dawki energii wtedy, gdy nie jesteśmy w spoczynku – zatem na noc nie jest mu potrzebna aż tak duża ilość kalorii, za to na początek dnia wprost przeciwnie! Jak powtarzają nam mamy – śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pamiętajmy, żeby był pożywny i w miarę kaloryczny. To dzięki niemu nie chce się nam podjadać między posiłkami, a także nie napadają nas wilcze apetyty na wieczór! Paradoksalnie – im lepsze śniadanie, tym szybszy metabolizm oraz sprawniejsze zrzucenie zbędnych kilogramów.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *