Aktywność a zdrowie psychiczne

dziewczyna-z-problemami

Aktywność fizyczna często staje się najlepszym lekarstwem na złość, smutek, czy bezradność.

Aktywność podczas treningu często daje nam czas dla siebie, w którym możemy przemyśleć pewne sprawy na spokojnie, zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami, a także podjąć ważne dla nas decyzje. To właśnie aktywność fizyczna często staje się najlepszą receptą na depresję i ogólny stan emocjonalny.

bieganie

Czas dla siebie

Treningi to ten czas, który powinniśmy przeznaczyć tylko i wyłącznie dla siebie. Oczywiście dużo łatwiej trenuje się z kompanem, który może nas także asekurować. Jednak natłok problemów i myśli, które przechodzą przez głowę lepiej ułożyć sobie samemu.
Możecie powiedzieć, że pomyśleć można również leżąc na łóżku, jednak podczas ćwiczeń i w trakcie odczuwanego zmęczenia, a także w chwili dumy z własnych możliwości podczas treningu zaczynamy myśleć bardziej „trzeźwo” i bierzemy pod uwagę inne punkty widzenia, a także porównujemy za i przeciw. To wtedy przychodzą nam do głowy najlepsze z możliwych rad.

Gdy brak motywacji

Podczas gorszych dni, wszechobecnej szarości i depresji często brak nam motywacji do ruszenia się na trening, czy nawet wykonania serii ćwiczeń w domowych zaciszu. Jednak to właśnie wtedy musimy znaleźć w sobie wewnętrzną siłę, aby ruszyć się z ciepłego łóżka. Motywacja przyjdzie z czasem, wraz z pokonanymi kilometrami, czy podniesionymi kilogramami. Jednak motywacją do aktywności może być również poprawa samopoczucia.

bieganie-w-mieście

Pozbądź się stresu

Aktywność fizyczna jest także idealnym rozwiązaniem w stresujących sytuacjach. Coraz więcej projektów wymaga zakończenia, a na studiach zbliża się sesja. Do tego kłótnia z partnerem i brak czasu na odpoczynek. Wtedy z pomocą przychodzi trening. Nie dość, że rozluźni spięte ze stresu mięśnie (w głównej mierze spięte mięśnie okolicy karku i ramion), to na dodatek odstresuje i pozwoli uniknąć niespodziewanych skurczów mięśni. Po treningu wybierz się na saunę, która pozytywnie wpłynie na Twój układ nerwowy, co w jeszcze większym stopniu da ujście negatywnym emocjom.

Nie musisz wydawać pieniędzy na karnety do siłowni, ważna jest jakakolwiek aktywność fizyczna – nawet spacer. Jednak pamiętaj o systematyczności, jeden trening nie sprawi, że staniesz się rozluźniona na kolejny rok. Tak samo, jak jedno podcięcie włosów nie sprawi, że będą wyglądały pięknie i zdrowo przez całe życie 😉

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *