Górskie spacery – pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu

szlak-gorski-zima

Górskie spacery to rewelacyjny sposób na odpoczynek, ale również na aktywność w pięknym otoczeniu.

Spacery po górach to nie tylko relaks, podziwianie piękna otaczającej przyrody, odetchnięcie świeżym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem, ale również idealny sposób na aktywność fizyczną. Również w zimie, kiedy to pomysły na aktywność na zewnątrz stają się dużo bardziej ograniczone, niż w lecie.

Relaks i trening w górach
Po świątecznym obżarstwie ci szczęśliwcy, którzy wzięli sobie urlop w pracy lub po prostu mają wolne mogą skorzystać z kilkudniowej przerwy między świętami, a Nowym Rokiem. Czemu w takim razie nie wykorzystać tego czasu na wypad w góry, spacer po szlakach, czy nawet spędzenie chwili na Krupówkach z grzanym winem i pięknym widokiem na góry? Pamiętaj, że Twoja wizyta w górach nie musi skupić się jedynie na pięknych widokach, wizycie w termach, czy basenach. Skorzystaj z pobytu wybierając się choćby nad Morskie Oko. Taki spacer każdemu zrobi dobrze. Złap swoje, odpowiednie tempo, weź ze sobą kompana i ruszajcie na szlak. Dzięki temu możecie spalić zbędne, poświąteczne kalorie, dotlenicie organizm, a także nacieszycie oko pięknem górskiego krajobrazu.

morskie-oko

Spakuj niezbędne ubrania
Górskie spacery to nie rewia mody – pamiętaj o tym. Ważne, aby było Ci ciepło, sucho i wygodnie. Dlatego jeśli wyjazd w góry od razu planujesz z myślą o spacerach górskich i wieczornych wizytach w termach nie musisz zabierać prostownicy, czy kilku paletek z cieniami do powiek. Zabierz ze sobą wygodną bieliznę, ubrania termoaktywne, ciepłą czapkę i rękawiczki, coś lekkiego na zmianę i przede wszystkim wygodne, antypoślizgowe buty. Nigdy nie wiesz na jaką pogodę trafisz, może a nóż rozpętać się zamieć śnieżna, której nikt się nie spodziewał. W zimie musisz być przygotowana na każdą niespodziankę, nie zawsze miłą.

Pamiętaj o podstawowym sprzęcie
Oprócz odpowiedniego ubioru pamiętaj o ładowarce, powerbanku, latarce oraz termosie. Nigdy nie wiesz co może spotkać Cię w drodze na szczyt, dlatego warto mieć przy sobie coś, dzięki czemu skontaktujesz się ze światem, a także rozgrzejesz zmarznięte ciało. Pamiętaj również, że spacery górskie w zimie należy rozplanować również czasowo – warto zwrócić uwagę, że w tym czasie dużo wcześniej robi się ciemno – musisz być przygotowana również na to, aby widzieć znaki i znaleźć odpowiedni dla siebie szlak.

rozladowany-telefon

Poinformuj najbliższych
Jeśli wychodzisz w góry, poinformuj o tym najbliższych lub osoby, które zostają w hotelu, czy schronisku. Gdyby coś się stało, warto, aby ktokolwiek był zorientowany o której, na jak długo i z kim wyruszyłaś w trasę. Musisz być przygotowana na każdą okoliczność. Niestety coraz częściej słyszymy, że turyści utknęli w drodze nad Morskie Oko, które jest miejscem typowo spacerowym. Jeśli w takim miejscu zdarzają się takie rzeczy, należy odpowiednio ocenić swoje siły i warunki w drodze na inne szlaki. Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *