Joga! Najlepsze lekarstwo na stres

Ostatnio mam bardzo stresujący czas. Dużo załatwiania, pracy i mało czasu na odpoczynek i spędzenie czasu z najbliższymi. Powoli zauważam, że odbija się to na moim zdrowiu i ciele – czuję zmęczenie i widzę po sobie, że mimo przespanych nocy moje oczy zdradzają stan wypoczęcia. Stres i podenerwowanie, natłok obowiązków. Jak się od tego uwolnić? Ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad jogą. Dużo czytałam, a także od jakiegoś czasu ćwiczę z komputerem. Jak myślicie, jakie są efekty?

Zalety jogi

Zadaniem jogi jest przede wszystkim uspokojenie, relaks i pozbycie się stresu oraz negatywnego pobudzenia organizmu. To wszystko dzieje się za sprawą wyrównanego oddechu, powolnych ruchów i wyciszenia, które jest potrzebne do wykonania poszczególnych pozycji.

Co więcej, spokojna muzyka oraz cichy, przyjemny monolog lub nawet szept osoby prowadzącej sprawiają, że nasz organizm jeszcze łatwiej się wycisza. Dźwięki, które towarzyszą ćwiczeniom są swego rodzaju muzykoterapią. Synchronizacja ruchów i zapanowanie nad ciałem i mięśniami pomaga zapomnieć o problemach i skupić się nad swoim ciałem.

Jak długo należy ćwiczyć, aby odczuć efekty?

Po pierwsze, musisz wziąć pod uwagę to, że żadne ćwiczenia nie przyniosą natychmiastowych rezultatów. Robiąc 10 brzuszków nie zgubisz 5 cm w obwodzie brzucha. Tak samo jest z jogą – ćwicząc raz przez 5 minut nie pozbędziesz się całego stresu. Musisz nastawić się na systematyczność, najlepiej ćwiczyć około 3 razy w tygodniu, na początek po 10 minut, później możesz zwiększyć czas. Oczywiście, jeśli czujesz, że potrzebujesz się wyciszyć dłużej lub częściej – rób to! Pierwsze efekty możesz zauważyć już po pierwszej sesji, jednak zależne jest to od poziomu nagromadzonego stresu.

Czy mogę ćwiczyć w domu?

Oczywiście, że tak! Wystarczy, że znajdziesz kawałek wolnej przestrzeni, jeżeli jej nie masz na krótki czas ćwiczeń zorganizuj ją sobie – poprzestawiaj meble, czy złóż łóżko. Będzie Ci potrzebny spokój – dlatego jeśli masz dzieci, poczekaj aż pójdą spać, czy pobawić się do koleżanki, jeśli mąż jest w domu, niech pójdzie do drugiego pokoju oglądać mecz. To jest czas dla Ciebie. Przygotuj miękką matę, na której będziesz wykonywać ćwiczenia. Włącz komputer, znajdź odpowiedni filmik w Internecie i zaczynaj! Od razu uprzedzę Twoje pytania – w Internecie znajduje się mnóstwo filmików do ćwiczeń na konkretne partie ciała, a także tych z jogą. Dlatego jeśli masz ochotę ćwiczyć, nie przejmuj się, że nie masz z kim, czy nie wiesz gdzie w Twoim mieście odbywają się takie seanse. Możesz je wykonywać sama, w domowym zaciszu, bez dodatkowych kosztów.

I jak, brzmi kusząco? Koniecznie daj znać jak poszedł Twój pierwszy trening!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *