Program OSA- propozycja dla seniorów

program OSA

Siłownie zewnętrzne i program OSA to możliwość aktywnego spędzania czasu. Nie tylko młodzi powinni dbać o zdrowy tryb życia, seniorzy potrzebują tego jeszcze bardziej, a nie wszyscy czują się dobrze na zamkniętych siłowniach, które dodatkowo nadwyrężają portfel emerytów.

Osoby, które przekroczyły 60. rok życia, powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie. Ważny jest nie tylko dobór odpowiedniej diety, która powinna opierać się na owocach, warzywach, kaszach, rybach, które zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe. Istotne jest także to, by w życiu każdego seniora pojawiła się aktywność fizyczna. Tutaj z pomocą przychodzi nam program OSA, czyli Otwarte Strefy Aktywności, które znajdują się w każdym większym mieście.

Otwarte Strefy Aktywności to ogólnodostępne, nieodpłatne miejsca sportu, relaksu i odpoczynku. Znajdziemy w nich urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, a także plac zieleni, na którym znajdują się ławki. Takie miejsca mogą znajdować się w różnych częściach miast: w parkach, wzdłuż ścieżek rowerowych, w pobliżu placów zabaw, na skwerach, które są często odwiedzane przez seniorów, w jednostkach sanatoryjnych, na osiedlach, przy szkołach, ośrodkach wczasowych. Tworzenie Otwartych Stref Aktywności to odpowiedź na oczekiwania społeczne. Wielu mieszkańców zwraca uwagę na niewiele miejsc, które propagują i zachęcają do aktywności fizycznej. Strefy oprócz tego, że zachęcają do ćwiczeń fizycznych, są także miejscem, które sprzyjają integracji społecznej. Siłownie zewnętrzne są skierowane do różnych grup wiekowych. Z powodzeniem odnajdą się na niej nastolatkowie, 30- latkowie, a także seniorzy, którzy szczególnie powinni dbać o swoje zdrowie.

otwarte strefy aktywnosci

W jakie sprzęty wyposażona jest siłownia zewnętrzna?

Wystarczy, że w Otwartej Strefie Aktywności znajdzie się kilka dobrze dobranych urządzeń, które dbają o poszczególne partie mięśni, by poprawić kondycję fizyczną każdego użytkownika. Często spotykanym urządzeniem na siłowni jest orbitrek. To urządzenie, które angażuje do pracy ponad 90% wszystkich mięśni, dzięki ćwiczeniom na orbitreku w ekspresowy sposób można zgubić tłuszczyk wokół pasa, wymodelować sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Godzina ćwiczeń pozwala na utratę nawet 800 kalorii! Wśród sprzętów na pewno spotkamy narciarza i wioślarza. Narciarz jest sprzętem, który skierowane jest dla osób od 14 roku życia. Wzmacnia mięśnie nóg, ramion i tułowia, poprawia funkcjonowanie układu krążeniowo- oddechowego, a także poprawia koordynację ruchową. Wioślarz to propozycja dla tych, którym zależy na wzmocnieniu mięśni. Ćwiczenia angażują mięśnie nóg, ramion i brzucha. Dla kogoś, kto chce spalić tkankę tłuszczową zalegającą na brzuchu, idealnie sprawdzi się wahadło. To urządzenie, które aktywizuje mięśnie skośne brzucha. To tylko niektóre sprzęty, które montuje się w otwartej przestrzeni. Miejsca plenerowe, w których znajdziemy urządzenia do ćwiczeń to świetne miejsce nie tylko do ćwiczeń, ale także do spotkań seniorów, młodych mam czy młodzieży. Takie miejsca prowokują do aktywnego spędzania czasu, tym bardziej że urządzenia znajdują się na świeżym powietrzu. Ćwicząc, dbamy o swoje zdrowie, a to wszystko za darmo, gdyż Otwarte Strefy Aktywności to miejsca ogólnodostępne.

program OSA
Wpis powstał na podstawie informacji ze strony firmy FitPark http://www.fitpark.pl/otwarte-strefy-aktywnosci-program-osa.html, oferującej kompleksowe wyposażenie Otwartych Stref Aktywności. Wszystkie urządzenia produkowane przez Fitpark dostosowane są do użytkowników w każdym wieku – również seniorów.

Otwarta Strefa Aktywności na Twoim osiedlu

Jeśli w twoim mieście brakuje podobnych miejsc, można ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę tego typu obiektów. O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), a także podmioty posiadające osobowość prawną np. stowarzyszenia czy spółdzielnie mieszkaniowe. Można ubiegać się o dofinansowanie siłowni plenerowej i strefy relaksu, gdzie szacowana wycena projektu wyniesie 50 tysięcy złotych, lub wybrać wersję rozszerzoną, w której znajdzie się: siłownia plenerowa, strefa relaksu sprawnościowy plac zabaw, ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni.
Wysokość dofinansowania w obu projektach to 50% wydatków kwalifikowanych lub 70% wydatków kwalifikowanych w przypadku realizacji zadania w najmniej zamożnych gminach. W ramach tego projektu na terenie całego kraju może powstać nawet 3 000 obiektów. Co prawda nabór wniosków na rok 2018 już się zakończył, ale kolejny rozpocznie się już w przyszłym roku.

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *