Ścianka wspinaczkowa dla urozmaicenia treningów!

wspinaczka

Ścianka wspinaczkowa, czyli trening w innym wydaniu. Jeśli masz już dość siłowni, fitnessu oraz basenu, postaw na inny, równie atrakcyjny, rodzaj aktywności!

Wspinanie się po ściance możliwe jest w dwóch wydaniach – w środowisku naturalnym, a także w specjalnie do tego przygotowanej ściance. Ta druga może się znajdować na siłowniach zewnętrznych lub placach zabaw, jednak zazwyczaj nie jest duża i przeznaczona do zabawy dla dzieci.

ścianka-wspinaczkowa

Gdzie i kiedy mogę spróbować swoich sił?

Jednak coraz częściej pojawiają się miejsca, w których możesz się powspinać w budynku – takie ścianki mają różne poziomy trudności, nachylenia, a także wielkości. To od Ciebie zależy na jaką się zdecydujesz. Dla początkujących zdecydowanie polecam ścianki wspinaczkowe stworzone wewnątrz budynków, z asystą pracownika takiego miejsca.
Co więcej, wspinaczka to sport całoroczny. Dzięki szerokiej ofercie miejsc, które posiadają ściankę wspinaczkową w swojej ofercie, można z niej korzystać przez cały rok. Jeśli poziom zaawansowania jest już dość wysoki, latem proponuję wybrać się w teren, by spróbować swoich sił w naturalnych warunkach.

Siła nie tylko fizyczna

Ścianka wspinaczkowa oczywiście wymaga pewnej kondycji i siły, lecz najważniejsza jest siła wewnętrzna i motywacja, która drzemie w osobie pragnącej spróbować swoich sił w tym sporcie. Wspinaczka nie tylko wzmacnia mięśnie i rozładowuje stres, ale również pozwala ćwiczyć koncentrację, uczy dążenia do wyznaczone celu, zanalizować sytuację, a także pomaga wypracować myślenie strategiczne w przypadku podjęcia decyzji dotyczącej następnego ruchu.

ścianki-wspinaczkowe

Co zyskuję?

Wizyta na ściance wspinaczkowej oprócz poprawy stanu psychicznego pozwala na wzmocnienie wielu partii mięśni, począwszy od nadgarstków, przedramion, bicepsów, tricepsów, barków, klatki piersiowej, brzucha, pleców, a skończywszy na mięśniach pośladków, ud i łydek. Jest to trening ogólnorozwojowy, który podczas godziny wspinania spala około 530 kalorii!
Co więcej, wspinaczka pozwala poprawić koordynację ruchową, kondycję, a także utrzymać dobrą formę fizyczną.

Jak się przygotować?

Aby spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu (jak liny, uprząż, czy sprzęt do asekuracji), wszystko możesz wypożyczyć na miejscu, a czasami w ramach biletu wstępu dostajesz je do dyspozycji. Najważniejsze jest wygodne obuwie z antypoślizgową podeszwą. Jedyne, w co możesz się zaopatrzyć to malutki woreczek z magnezją, którą wetrzesz w dłonie, aby zbytnio się nie pociły i zapobiegały ślizganiu.
Oprócz wygodnego obuwia przygotuj sobie odpowiedni strój. Postaw na wygodę i rozciągliwość materiału. Najlepszym rozwiązaniem okaże się dres lub dłuższe legginsy i bawełniany t-shirt. Taki strój zapewnia wygodę, nie hamuje zbytnio ruchów, a także zapobiega niepotrzebnym otarciom skóry.

I przede wszystkim, pamiętaj o rozciąganiu! Dzięki temu będziesz w stanie sięgać wyżej 

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *