Ból pleców – jak sobie z nim poradzić?

W dzisiejszych czasach nasz tryb życia jest zdecydowanie siedzący. Mimo, że jesteśmy zabiegani – nasza praca, dodatkowe zajęcia, czy nawet odpoczynek to w głównej mierze praca przy komputerze. Taki zaganiany rytm życia często niekorzystnie wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale również kręgosłup!

Sprawdź co Ci dolega!

Jeśli coraz częściej borykasz się z bólem pleców, który sprawia Ci problemy podczas wykonywania codziennych czynności, czy nawet w trakcie odpoczynku – to znak, że należy zwrócić uwagę na swój tryb życia. Troska o siebie, nie tylko w kwestii odpowiedniej diety i suplementacji, ale również pod kątem wizyt u lekarza w celu zrobienia badań kontrolnych to najlepsze, co możemy zagwarantować naszemu kręgosłupowi. Pamiętaj, że leczenie zaczyna się od analizy przypadku – najpierw musisz dowiedzieć się co jest przyczyną bólu, aby leczenie było jak najbardziej sprecyzowane.

Ból pleców – przyczyny

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? Zazwyczaj jest to siedzący tryb życia, który nie wymaga od nas aktywności fizycznej, rozciągania, czy jakiegokolwiek ruchu. Wśród kobiet częstą przyczyną jest chodzenie w butach na obcasie! Również stres ma wpływ na stan kręgosłupa, który boli najczęściej w okolicach łopatek, karku i szyi.

Oprócz takich przyczyn, często borykamy się z dużo poważniej brzmiącymi zwyrodnieniami i uszkodzeniami stawów, stanami zapalnymi okolic kręgosłupa, naciągnięciem mięśni, przesunięciem się kręgów, rwą kulszową (w której ból promienieje aż do tylnej części uda, a nawet podudzia) lub często mylonym z bólem kręgosłupa – bólem nerek.

Ćwiczenia redukujące ból pleców

Jeśli kolejki do lekarzy są zbyt długie, albo bóle pojawiają się sporadycznie możemy spróbować sami go załagodzić maściami przeciwbólowymi lub ćwiczeniami, które możemy wykonać zarówno w domu, jak i na basenie, siłowni, czy świeżym powietrzu.

Jeśli lubisz baseny na pewno ucieszysz się na wiadomość o tym, że pływanie na grzbiecie bardzo pozytywnie wpływa na bóle związane z kręgosłupem! Warto przyzwyczaić do pływania nie tylko siebie, ale również dzieci!

Ćwiczenia na siłowni, pod okiem specjalisty również okażą się pomocne – wtedy na pewno nie stanie nam się krzywda, a poczujemy ulgę w bólu.

Co więcej, bardzo przydatne okażą się ćwiczenia rozciągające, czy joga. Dzięki temu poczujemy mięśnie, o których nie mieliśmy pojęcia, a nasz kręgosłup rozprostuje się, odpocznie od wiecznego siedzenia, czy wpółleżenia, a także odpocznie.

Prawidłowa postawa podczas siedzenia

Podczas siedzenia pamiętajmy, aby pilnować się w staraniach o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Nie należy się garbić, ani narażać kręgosłupa na niepotrzebne skrzywienia podczas siedzenia, czy nawet „odpoczynku” (dla naszego kręgosłupa może się okazać najcięższą pracą!).

Podczas siedzenia należy wygodnie się oprzeć, aby część lędźwiowa kręgosłupa opierała się o krzesło (lub o wałek, który umieścimy w tym miejscu, aby plecy miały oparcie). Gdy siedzimy przy biurku nadgarstki należy oprzeć na biurku, a łokcie na podłokietniku. Aby utrzymać odpowiednią symetrię ciała starajmy się unikać zakładania nogi na nogę. Stopy natomiast najlepiej, aby były osadzone na podłodze (bądź opierały się nie wyżej, niż 10-15 cm nad podłożem).

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *