Puszcza nie tylko na spacery

Słońce zagościło u nas już na dobre i miejmy nadzieję, że spodoba mu się u nas na tyle, że pozostanie już do września! A wiadomo, gdy siedzisz na zajęciach, czy w pracy, a za oknem kuszą promienie słońca, głośne rozmowy i śmiechy, zapach grilla, a także myśl o zimnym, pysznym lodzie, który kupisz za rogiem – aż korci, by snuć plany na resztę dnia, czy na kolejny weekend. Co zaplanować? Jak spędzić czas nie tylko przyjemnie, ale również aktywnie? O tym poniżej.

Lato poza miastem

Na co dzień mieszkasz lub dojeżdżasz do większego miasta z konieczności, jednak gdy nadchodzi weekend marzy Ci się chwila wytchnienia, odpoczynku i ciszy? W takim razie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie i Twoich bliskich będzie wypad za miasto. Nie tylko nad wodę, bo to też może się znudzić, a wolny czas należy sobie urozmaicać w różne ciekawe sposoby. Gdzie się wtedy wybrać, skoro nie nad wodę? Zachęcam do wizyty w lesie lub puszczy! W takich okolicznościach na pewno się wyciszysz, odpoczniesz, odetchniesz świeżym powietrzem, a przede wszystkim ochłodzisz!

Gdzie do puszczy?

Jeśli mieszkasz w Małopolsce, z czystym sumieniem mogę polecić Puszczę Niepołomicką. Znajduje się w niedalekiej odległości od Krakowa (ok. 20 km), a przy okazji możesz przyjrzeć się z bliska Zamkowi w Niepołomicach, a także wejść do jednego z nielicznych Obserwatorium Astronomicznego, czy Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Co więcej,  wejść na Kopiec Grunwaldzki i stamtąd podziwiać piękno krajobrazu. I przede wszystkim – za Niepołomicami znajduje się piękna i rozległa Puszcza, w której są wyznaczone do poruszania się szlaki. Zielony, który rozciąga się aż na 18 km, Rowerowy Pierścień Solny, Szlak Bursztynowy, którego długość wynosi aż 50 km oraz Szlak Żeleńskich, który mierzy 52 km.

Nie tylko spacery

Okej. Po przeczytaniu powyższego pewnie pomyślisz, że puszcza jest w porządku, ale jednak trochę nudna. Bo ileż można spacerować? Raz na jakiś czas owszem, ale nie co tydzień, czy kilka razy w tygodniu. Czasami ma się ochotę na ciekawsze spędzenie czasu. A co innego robić w puszczy? Jednak tutaj Cię zaskoczę! Wyjdź poza schematy – zieleń i duże skupiska drzew to nie tylko świetnie rozwiązanie na spacery, ale także na inne formy rozrywki!

Rower, bieganie, tor przeszkód, jazda konna

Masz już dość spacerów, a Twoje dziecko szybko się nudzi? Bądź kreatywna i zaskocz nie tylko najbliższych, ale i siebie. Zabierz ze sobą rower, hulajnogę, czy wygodne buty do biegania. Możesz również przygotować tor przeszkód – szarfy, piłki, skakanki. Ustawienie kolejnych przyrządów na większej polance i wykonywanie różnych ćwiczeń naprzemiennie to świetna rozrywka dla całej rodziny. Maluchom na pewnie przypadnie do gustu i chętniej będą wyczekiwały kolejnych takich wycieczek.

Co więcej, teren świetnie sprawdza się dla fanów jazdy konnej!

Obcowanie z naturą

Oprócz aktywności puszcza to idealne miejsce, aby przypomnieć sobie, czy nauczyć młodszych kilku podstawowych praw natury. Rozpoznawanie drzew, czy ptaków po ich ćwierkaniu, poszukiwania śladów zwierząt, czy nauka korzystania z naturalnego GPSa w formie mchu na drzewach, to nie tylko nauka, ale również świetna zabawa!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *