Snowboard – jak dobrać odpowiedni?

snowboard

Snowboarding to sport, na który czekamy cały rok, aby w trakcie zimy móc się wyszaleć na kolejne miesiące.

Snowboard to ciekawa alternatywa dla nart, która wymaga odrobinę więcej poczucia równowagi. Dwie nogi przypięte do jednej deski, którą musisz sterować, utrzymać się i jednocześnie dobrze bawić, to zdecydowanie trudne zadanie, szczególnie dla początkujących snowboardzistów.

Ruch to zdrowie

Snowboard, jak każdy inny sport, również zimowy, to idealny sposób na trening. Przed nim również warto wykonać porządną rozgrzewkę, która uchroni nas przed nieprzyjemnymi zakwasami, czy naciągniętymi ścięgnami. Warto odpowiednio wcześniej rozluźniać mięśnie, przygotowując je jednocześnie do zwiększonego wysiłku fizycznego – głównie partie nóg, pośladków i pleców.

snowboarderka

Jak dobrać deskę idealną?

Snowboard to sport, w którym jest wiele wymagań. Najważniejsze to odpowiednie, nieprzemakalne i trzymające ciepło ubrania. Dzięki nim możemy bez skrępowania śmigać po stoku. Jednak ubiór, rękawice i kask to nie wszystko.
Najważniejsza jest sama deska, wiązania i buty. Jak dobrać idealną? Oczywiście musi nam się podobać wizualnie – mieć piękny nadruk, dzięki któremu będziemy czuć, ze ta właśnie deska jest dla nas. Jednak aspekty wizualne to jedno, a względy techniczne to zupełnie inna bajka.

Długość deski

Twój snowboard musi być przede wszystkim dobrany do Twojego wzrostu. Są specjalne tabelki ukazujące zależność wagi i wzrostu snowboardera (lub snowboarderki, bo to również ma znaczenie) do długości deski. Jednak uogólniając, należy przyjąć, że deska powinna być około 10 cm mniejsza od właściciela.

snowboard-nauka

Miękkość snowboardu

Kolejny aspekt, to miękkość deski. Jeśli jesteś początkującym snowboardzistą polecam zdecydowanie te miękksze. Natomiast wprost ze wzrostem poziomu jazdy możesz pokusić się o kupno twardszej deski, która dużo bardziej ‘czuje’ każdy ruch i nieprawidłowe zwroty.

b>Szerokość deski

Tutaj dobór nie jest aż tak restrykcyjny. Ważne, aby stopy w butach zbytnio z niej nie wystawały.

Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę na gładkość deski i dbać o jej konserwację. Wtedy posłuży Ci na długie lata, a jako dorosły człowiek nie rośniesz już tak szybko, więc nie musisz jej zmieniać co sezon, chyba, że z początkującej osoby staniesz się zawodowcem – wtedy możesz zmieniać swój snowboard głównie pod względem jego miękkości. Powodzenia na stoku!

Tagi:

Podobne Artykuły

dodał
Poprzedni Wpis Następny Wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *